Öne Çıkanlar Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan son dakika haberleri. Mersin Silifke.Silifke haberleri SICAK ASFALTLA TANIŞTI Dikkat öğrenci çıkabilir! eşyalı ev
banner47

Başkan Seçer, “Mersin’de Mutlaka Bir Kruvaziyer Liman İhtiyacımız Var”

Başkan Seçer, “Mersin’de Mutlaka Bir Kruvaziyer Liman İhtiyacımız Var”

banner8
Başkan Seçer, “Mersin’de Mutlaka Bir Kruvaziyer Liman İhtiyacımız Var”
banner17


Başkan Seçer, “Türkiye’nin Liman İşleten Tek Belediyesi Biziz”

Başkan Seçer Deniz Ticaret Odasının 30. Yıl Kutlama Programına Katıldı

Mersin Deniz Ticaret Odası’nın 30. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’na katılan Başkan Seçer, Mersin limanının önemine değinerek, “Birçok şehir kıyı kentidir. Hatta limana sahiptir ama Mersin limanı çok farklı bir öneme sahiptir. Dünyanın neresinden gelirse gelsin ticarete konu ürünlerin Orta Doğu, Arap yarımadası, Kafkaslar gibi çok önemli hinterlantlara bu koridordan transferi anlamında önemli avantajlar taşıyan bir coğrafya üzerindeyiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye’nin ikinci deniz ticaret odası olma özelliği gösteren Mersin Deniz Ticaret Odası’nın 30. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama Programı’na katıldı.

Özel bir otelde gerçekleştirilen resepsiyonda konuşan Başkan Seçer, denizciliğin ve deniz ticaretinin gelişmesinde önemli katkılar sunan Mersin Deniz Ticaret Odası’nın kuruluş yıl dönümünü kutladı. Kentin deniz ticareti alanında daha da gelişmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak her anlamda destek vereceklerini ifade eden Başkan Seçer, sahip oldukları Taşucu limanı ile Türkiye’nin liman işleten tek belediyesi olduklarını belirtti.

Mersin’in jeopolitik konumu ve sahip olduğu limanı ile ticaret alanında çok geniş bir hinterlanda hizmet vermesi açısından hem ulusal hem de uluslararası arenada önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, Mersin’in bu konumunu ileriye taşıması için ikinci bir limana ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Seçer konuşmasında, deniz ticareti esnasında yapılan deniz kirliliğine de dikkat çekerek, ticaret yapan firmaları, denizi ve çevreyi kirletmeme konusunda hassas davranmaya davet etti.

“Mersin limanı Türkiye’de çok farklı bir öneme sahip”

Mersin’in önemli bir ticaret kenti olduğunu, bu özelliğini de önemli hinterlantlara transfer yapan bir limana sahip olmasından aldığını söyleyen Başkan Seçer, “Birçok şehir kıyı kentidir. Hatta limana sahiptir ama Mersin limanı çok farklı bir öneme sahiptir. Dünyanın neresinden gelirse gelsin ticarete konu ürünlerin Orta Doğu, Arap yarımadası, Kafkaslar gibi çok önemli hinterlantlara bu koridordan transferi anlamında önemli avantajlar taşıyan bir coğrafya üzerindeyiz” dedi.

Mersin’in deniz ticareti konusunda, konumu ve stratejik önemi sayesinde önemli bir noktada olduğunu ancak çok daha iyi noktalarda da olabileceğini ifade eden Seçer,  “Burada yaklaşık 3 milyar dolar gibi bir ticaret hacmi olan bir limana sahibiz. İthalat, ihracat yapıyoruz. Yapılan ithalatlar üretime giriyor. Yapılan üretimler ihraç kalemi olarak yurtdışına gidiyor” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’deki saygın belediyeler arasında en üst seviyelerdeyiz”

banner55

Mersin’in ticaret kenti kimliğinin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin en saygın belediyeler arasında yer almasında önemli bir payı olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Seçer, “Elbette Mersin kent olarak birçok tarihi kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor, birçok medeniyetlerin bir potada eridiği muazzam bir kent ama eğer bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediyeyse, buranın bir ticaret kenti olmasının önemli bir payı var. Belediyemizin, vergi gelirlerinin yüksek olmasından kaynaklı önemli bir geliri var. Türkiye’deki saygın belediyeler arasında en üst seviyelerdeyiz. Biz de bunu hakkıyla vatandaşlarımıza, güzel kentimize hizmete dönüştürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Seçer konuşmasının devamında, Mersin’de deniz ticaretinin gelişmesi noktasında kurumlara ve kuruluşlara önemli görevler düştüğünü, Mersin’in deniz konusunda avantajlarını kullanarak, ellerinden gelenin fazlasını yapmaları gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

“Çevre ve deniz kirliliği konusunda hassasiyet taşıyoruz”

Deniz ticareti yapan firmaların çevre ve deniz kirliliğine yol açtığı gerçeğini de vurgulayan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in denizini temiz tutmak için özen gösterdiklerini ifade etti ve taşımacılık yapan firmaları da bu konuda hassas olmaya davet etti. Başkan Seçer konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Özellikle deniz ticareti ile uğraşan arkadaşlarımızdan bazı taleplerim olacak. Bizler kendi yetkilerimiz ölçüsünde denetimler yapıyoruz çünkü çevre kirliliği hassasiyeti ve deniz kirliliği hassasiyeti taşıyoruz. Belediyemiz yılbaşından bu yana 14 milyon liradan fazla ceza kesmiş. Bu konuda ceza caydırıcı bir yöntem değil. Çevre kirleniyor ve çevre elden gidiyor. Biz ceza kesmeyelim ama buraya yük getiren gemiler bizim denizimizi, memleketimizi kirletmesin. Bu ticareti yapan bu taşımacılığı yapan firmalarla ilgili bu farkındalığı yaratmak hepimizin görevi”

“Türkiye’nin liman işleten tek belediyesi biziz”

“Taşucu limanını en iyi şekilde işletmek istiyoruz”

Türkiye’nin liman işleten tek belediyesi olduklarını ve ilgili kurum tarafından uzun süreli hak lehtarlığı verilirse en iyi şekilde işletmek istediklerini ifade eden Seçer,  “Taşucu limanı 2014 sonrası bütün şehir olduktan sonra belediyemizin uhdesinde bırakılmış ama içler acısı bir kara mizah. Orası gümrüklü bir liman ve o hizmetleri de verebiliyoruz ama bir belediye başkanı olarak gördüğüm zaman gerçekten hicap duyduğum bir liman. Bugüne kadar her yıl yenileme tahsis çalışmaları yapılmış. İlgili kurum bunu bize vermiş. Ben bu konuya itiraz ettim. Eğer uzun süreli bize hak lehtarlığı ilgili kurum tarafından sağlanırsa biz de bu limanı belediye olarak en güzel şekilde işletmek istiyoruz” dedi.

“Mersin’e mutlaka bir kruvaziyer liman ihtiyacımız var”

Mersin’in ikinci bir limana ihtiyaç duyduğunu ve bu konuda yapılacak düzenlemelerde belediye olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade ederek konuşmasına devam eden Başkan Seçer, “İkinci liman, Mersin için önemli olduğunu düşündüğüm bir projeksiyondur. Bu benim görevim değil, merkezi yönetimin görevidir ama 11. Kalkınma Planı’nda bunun da sanki Mersin’in dışında bir yere planlandığı gibi bir düzenleme olduğunu üzülerek izledik. Mersin’de mutlaka bir kruvaziyer liman ihtiyacımız var. Bu konuda yapılacak düzenlemelere belediye olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız.  Sadece ürün, mal taşımacılığı değil, turist taşıyan kruvaziyerlerin de bu kente gelmesini istiyoruz. Her alanda Mersin’in bir deniz kenti olmasını, Mersinli’nin bir deniz toplumu olması için ben ve belediyem her türlü katkı yapmaya hazırız”

Seçer son olarak, Mersin Deniz Ticaret Odası’nın 30. yılını kutladı ve “Bu camiaya emek veren, kentimize önemli değerler katan deneyimli dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. 30. yılını kutluyorum başarılı günler diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

banner18
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36

banner65

banner53