banner47

Silifke ‘de adlı yıl törenle açıldı

Silifke ‘de adlı yıl törenle açıldı

- Bu haber 1437 kez okundu.

banner8
Silifke ‘de adlı yıl törenle açıldı
banner17

2018-2019 Adli Yıl açılışı düzenlenen törenle açıldı.

Mersin Barosuna kayıtlı Avukatların katılımıyla Silifke Anıt Meydanında gerçekleştirilen törende Atatürk Büstüne, Mersin Barosu Silifke Temsilcisi Av. Gürhan Dölek’in Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Burada Mersin Barosu Silifke Temsilcisi Av. Gürhan Dölek günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı.

 Dölek yaptığı konuşmada, “Gerek mesleğimizin sorunlarını, gerekse yargı sistemindeki sorunları her fırsatta haykırıyoruz. Ancak sorunlarımıza çözüm beklerken, yeni adli yıla yine kaygı, üzüntü ve tedirginlik içerisinde giriyoruz” dedi.

Dölek yaptığı konuşmasında, “2018-2019 Adli yılı açılışının ilk gününde, Mersin Barosu ailesinin yaklaşık 2 bin üyesini ve tüm yargı camiasını yönetim kurulumuz adına sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Gerek mesleğimizin sorunlarını, gerekse yargı sistemindeki sorunları her fırsatta haykırıyoruz. Ancak sorunlarımıza çözüm beklerken, yeni adli yıla yine kaygı, üzüntü ve tedirginlik içerisinde giriyoruz” dedi.

Adalet çarkı tersine dönmektedir, hukukumuz her geçen gün daha da yara almaktadır, adalete güven her geçen gün daha da azalmaktadır diyerek sözlerine devam eden Dölek, “ Ülkemizde geçmişte adalete güven % 70’lerde iken bu oran günümüzde % 30’lara düşmüştür. OHAL KHK’larıyla yapılan düzenlemelerin çok önemli bir kısmı savunma alanını düzenlemektedir. KHK ile özellikle mesleğimize ve savunma hakkına yönelik yapılan düzenlemeler, hukuk devletinde rastlanmayacak bir biçimde yapılmış ve hukukumuza büyük darbe inmiştir. Toplumun hukuka olan güvenini büyük ölçüde sarsmıştır. KHK’lar ile avukatların çalışma hakları gasp edilmiştir. KHK hükümlerinin çoğunluğu geçici değil, olağanüstü hal süresini aşan kalıcı düzenlemelerdir. OHAL’in kalktığı söylenmesine rağmen getirdiği, yasaklamalar ve kısıtlamalar devam etmektedir.  Bu KHK’lar insan hakları, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğünün üzerinde ciddi tehdit yaratmaktadır. Savunma hakkı güvencesiz hale getirilmemelidir.

Adalete ve yargıya güvenin yeniden acil tesis edilmesi gerekmektedir.  Yargıya güvenin artırılması için liyakat unsuru etkin kılınmalı,  yargı mensuplarının mesleğe alınması, atanması ve terfisi liyakat ve objektif kriterlere dayanmalıdır. Yargı organlarında nicelik ve nitelikte kalite yükseltilirse, adalete ve yargıya güven artar. Ülkemizdeki siyasal, ekonomik ve yargıya yönelik birçok sorun da çözüme kavuşur.

Hukuk devletinin ön koşulu bağımsız yargıdır. Ancak, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlık hedeflerine yalnızca Anayasa’ya bu konuda hüküm konulmak suretiyle ulaşılması mümkün değildir. Adaleti egemen kılmak için, öncelikle adalet terazisinden geçmiş bir devlet düzeni inşa edilmesi gerekmektedir ki Rahip Branson gibi olaylar yaşanmasın. Adil yargılanma, hukuk güvenliği konularına işlerlik kazandırılmalıdır. Adalet terazisini tutarken elimiz titrememelidir. Tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitiren hâkimler karşısında adaletin tek bekçileri avukatlardır. Çünkü avukatların efendileri olmadığı gibi, biatta etmezler. Hâkim ve Savcılarımızın ‘Savunma, yargının kurucu unsurudur’ cümlesini içselleştirmelerini istiyoruz. Atatürk ilkelerine, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine bağlı olan biz avukatlar; hukukun üstünlüğüne yaşamsal önemde katkı sunmaktayız. Savunma yoksa yargı da yoktur, adalet de yoktur. Bağımsız ve tarafsız bir yargının olmadığı yerde hukuk devleti yoktur” dedi.

Konuşmasının sonunda meslektaşlarına seslenen Av. Gürhan Dölek, “Avukatlık Kanunumuzun, çağdaş ve amaca uygun şekilde değiştirilmesini istiyoruz. Hukuk fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, avukatlığa kabul ve stajyerlik sınavlarının ivedi olarak getirilmesini istiyoruz” dedi.

Ülkemizde avukatlarımıza yönelik sözlü ve fiili saldırılar her geçen gün artıyor ve meslektaşlarımızın görev yaptıkları yerlerde güven ortamı giderek yok oluyor.  Yargının vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlara yapılan bu saldırılar, yargıya yapılmış demektir. Görevi başındaki meslektaşımıza yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğimizi yürütmemize engel olamayacağını, savunmanın susturulamayacağını bir kez daha söylüyoruz.

Bu vesileyle; yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen adaletin bekçiliğini yapan, cübbesini onurla taşıyan, demokrasinin, insan haklarının ve hukuk devletinin en büyük güvencesi, savunmanın temsilcileri olan değerli meslektaşlarımızın adli yılı açılışını yürekten kutluyor, yeni adli yılın tüm hukuk camiasına, avukatlarımıza, hâkim ve savcılarımıza, adliye çalışanlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

banner18
İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner19

banner52