banner47

Lütfi Elvan’dan çiftçilere çağrı

Lütfi Elvan Mersin'de çiftçilere 'proje üretin' çağrısı yaptı.

Lütfi Elvan’dan çiftçilere çağrı
banner17

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, TKDK ve kalkınma ajansları gibi tarım ve kırsal kalkınma alanında kurdukları destek mekanizmaları sayesinde bugün artık Türkiye’de, dünyada söz sahibi, rekabet gücüne sahip firmalarla çiftçiler olduğunu belirterek, üreticileri proje üreterek bu kurumlardan destek almaya çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Mersin’deki temasları çerçevesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından gerçekleştirilen “IPARD I Yatırımları Toplu Açılış ve IPARD II Lansman Töreni”ne katıldı. Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) konferans salonunda düzenlenen törende Elvan’a, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile Ak Parti Mersin milletvekilleri ve TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı da eşlik etti.

“BUGÜN DÜNYADA SÖZ SAHİBİ, REKABET GÜCÜNE SAHİP FİRMALARIMIZ VE ÇİFTÇİLERİMİZ VAR”

Törende konuşan Elvan, Türkiye’de 13-14 yıl önce kırsal kalkınma diye bir kavramı, bu alanda çalışan 3-5 bürokrat dışında kimsenin bilmediğini, ancak bugün hangi çiftçiye sorulursa sorulsun kırsal kalkınmayı, TKDK’yı, yeni oluşturdukları kurumları ve destek mekanizmalarını anlatacağını söyledi. Elvan, “Tarım alanında verimliliğin son derece düşük olduğu, gelişmiş ülke standartlarının oldukça altında olduğu ve dünya sıralamasında ön sıralarda olmadığımız, hele özel kesimin tarım ve kırsal kalkınma alanında rekabet gücüne sahip olmadığı bir resimle karşı karşıyaydık. Ama bugün dünyada söz sahibi, rekabet gücüne sahip, ihracat yeteneğine sahip ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesiyle tarımda, kırsal alanda ön planda olan ülkeleriyle rekabet edebilecek bir güce sahip firmalarımız, çiftçilerimiz, işadamlarımız var artık” diye konuştu.

Bu alanda çalışma yaparken yerelde en büyük eksikliğin insan altyapısının zayıf olması, Anadolu’da güçlü bir insan kaynaklarına, proje üreten bir altyapıya sahip olamamak olduğunu gördüklerini dile getiren Elvan, “Bu nedenle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, kalkınma ajansları ve buna benzer bazı yeni kurumlarımız öncelikli olarak insan altyapısının geliştirilmesine ağırlık verdi. Anadolu’nun değişik illerinde proje üretebilen ve bu projeye destek alabilen insanlar yetiştirmek arzusundaydık. Allah’a çok şükür bugün bunu gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Bugün Toroslar’da yaşayan Yörük kardeşlerimiz, çiftçilerimiz projenin nasıl hazırlanacağını, nereye başvuracağını, ne kadar destek alacağını ve yapacağı yatırımın verilecek destekle bu ülkeye ne şekilde katkı sağlayacağını bilen insana sahibiz. Biz insanımızla, vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR PROJE ÜRETİRSENİZ O KADAR ÇOK DESTEK ALIRSINIZ”

Bu kurumları kurarken çalışana, üretmek isteyene destek vermeyi arzu ettiklerini vurgulayan Elvan, “Siz ne kadar proje üretirseniz o kadar çok bu kurumumuzdan destek alırsınız. Çalışana, üretmek isteyene destek veren bir mekanizma oluşturduk. Bunu elbette Avrupa-birligi/ " target="_blank" class="tag">Avrupa Birliği ile çalışarak oluşturduk. Avrupa Birliği’nin de bu alanda destekleri var. Gerçekleştireceğiniz projede hayvancılıkla ilgili bir yatırım yapacaksanız, bu yatırımın yüzde 70’ini bu kurum karşılayacak. Hayvancılık dışındaki alanlarda yatırım yapacaksanız yatırımın yüzde 65’ini yine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz karşılayacak. Çalışana, üretene, hele proje üretene destek veren bir mekanizma oluşturalım istedik ve bugün bunu oluşturduk. Anadolu’nun hangi iline giderseniz gidin herhangi bir kurumumuzdan destek alabilmek için bir proje hazırlaması gerektiğini, bu projenin de gerçekten inandığı bir projeyse mutlaka destek göreceğini bilen kardeşlerimiz var” şeklinde konuştu.

“MERSİN OLARAK BİZ 3 MİLYAR LİRALIK KAYNAK DAĞITIMINDAN ÇOK DAHA FAZLA PAY ALMALIYDIK”

Mersin’in tarımsal alanda önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Elvan, Mersin’in TKDK’dan şu ana kadar sağlanan 40-50 milyon liralık desteğin çok daha ötesinde destek alınması gerektiğini vurguladı. Mersinli üreticilere seslenen Elvan, şunları söyledi:

“Bakınız 6 milyar liralık bir kaynak dağıtımı söz konusu olmuş. 6 milyar liralık proje tutarı, 3 milyar liralık kaynak dağıtımı. İşte bu 3 milyar liradan bizim daha fazla pay almamız gerekirdi. Ama IPARD II programı çerçevesinde benim sizlerden beklentim, bu rakamı 4’e, 5’e katlamak, çok daha fazla sayıda destek almak.”

Eski dönemlerde kırsal kesimden kentlere yoğun bir göç olduğunu anımsatan Elvan, kendi dönemlerinde de kısmen bunun devam ettiğini ancak TKDK ve kalkınma ajansları gibi kurumlar sayesinde artık kırsal alanda da fabrikalar ve sadece Türkiye’de değil, dünyada rekabet edebilecek tesisler kurulduğunu kaydetti. Gençlerin, bulunduğu kırsal alanda yaşamalarını arzu ettiklerini belirten Elvan, bunu sağlamak için kırsal kalkınma desteklerine ek olarak, kırsal alanda yaşayan genç çiftçilere 30 bin lira destek verecekleri sözünü anımsattı. Elvan, Mart sonuna kadar bu düzenlemeyi de hayata geçireceklerini ifade etti.

“TERÖRÜN KÖKÜNÜ KAZIYINCAYA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Törende, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olayları ve verilen mücadeleye de değinen Elvan, terörü Türkiye’de tamamıyla ortadan kaldırıncaya kadar, kökünü kazıyıncaya kadar mücadele edeceklerinin altını çizdi. Bu konuda son derece kararlı olduklarını söyleyen Elvan, hiçbir şekilde taviz verilmesinin de söz konusu olmayacağını dile getirdi. Bu Sabah Diyarbakır’da karne dağıtımı sırasında bir okula bomba atılmasına tepki gösteren Elvan, “Bu ne alçaklıktır, bu ne aşağılık bir şeydir. Herkes şunu bilsin, o terör örgütüne destek verenler de bunu duysun; Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile kimse Oyun oynamaya kalkmasın. Öyle bir şamar yerler ki, nereden geldiklerini de şaşırırlar. Biz bunu gerçekleştirecek güçteyiz. Bu insanları temizleyeceğiz ve o bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimizin özgür bir şekilde hayatlarını sürdürebilmelerini temin edeceğiz. Sözde o bölgede Kürt kardeşlerimize destek amacıyla bu terör faaliyetlerinde bulunuyorlar. Halbuki yaptıkları şey, o bölgede bulunan Kürt kardeşlerimize zulmetmek, eziyet çektirmek. Evlere, sokaklara giriyorlar, aileleri evlerinden çıkarttırıyorlar ve oraya terör örgütü mensupları yerleşip, o keskin nişancılarla bizim emniyet güçlerimizi, hatta sivilleri öldüren girişimlerde bulunuyorlar. İşte Çınar’da yaşanan Hadise. Bunları tüm dünyada görüyor. Bu terör faaliyetleri devam ederken buna sessiz kalanlar, hele bunu desteklemeye çalışanlar utansınlar. Bu ülkede ekmek yiyip su içen, devletin verdiği maaşla hayatını idame ettirenler bunu yapıyorsa, bu iğrenç bir şeydir. Ama şundan emin olun, Türkiye istikrar adası olmaya devam edecek” dedi.

“BUGÜNE KADAR 3,5 MİLYAR LİRA HİBE VERDİK, 50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADIK”

banner55

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı ise 2011 yılının Ağustos ayından bu yana Türkiye’de 20 ilde çağrılara çıkmaya başladıklarını, 2013’ün başından itibaren de 22 ili daha ekleyerek toplam 42 ilde hibe çağrılarına çıkmaya ve projeleri almaya ve hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Mersin’in 2013’ün Şubat ayından itibaren proje almaya başladıkları iller arasında yer aldığını dile getiren Nazlı, şöyle devam etti:

“2011 Ağustos’undan bu yana 16 bin 500 proje kurumumuza geldi. Bunların 11 bin tanesiyle sözleşme imzaladık. Bu projelerle bugüne kadar 6,1 milyar liralık yatırım gerçekleşti. Bunun da 3,5 milyarını hibe olarak vatandaşlarımızın hesabına aktarıldı, aktarılmaya devam ediliyor. Bugüne kadar projelerimiz henüz yüzde 40-50 kapasiteyle çalışmasına rağmen 50 bin kişiye istihdam sağlamış bulunuyoruz. İnşallah bu senenin sonuna kadar projelerimiz yüzde 70-80 kapasiteye ulaştığında amacımız, en az 100 bin kişinin bu projelerle iş ve aş sahibi olmasını sağlamak. Projelerimizle insanlar ihracat yapmaya başladılar. 5-10 bin liradan 9-10 milyon liraya kadar değişik sektörleri destekliyoruz. Mersin’de 111 projeyle sözleşme imzaladık ve büyük kısmı tamamlandı. Bunlarla 130 milyon liralık yatırım gerçekleşti Mersin’de ve bunun da 62 milyon lirası hibe olarak vatandaşlarımızın hesabına aktarıldı. Henüz yeni olmasına rağmen bu projelerde Mersin’de 565 kişi istihdam edildi. İnşallah bu sayı en az 3-4 katına artacak çok yakın zamanda.”

IPARD II’nin çağrılarına çıkmaya başladıklarını ve yakında projeleri almaya başlayacaklarını da bildiren Nazlı, iş yapmak, kırsal alanlara yatırım yapmak isteyen ve projesi olan herkesi TKDK’ya davet etti.

Törende daha sonra il genelinde başarılı projelere imza atarak hibe alan üreticilere temsili çeklerini veren Elvan, ardından protokol üyeleri ile birlikte kurdele keserek Mersin’deki IPARD I yatırımlarının toplu açılışını gerçekleştirdi.


banner18
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36

banner65

banner53