Başkan Seçer: “Bizim Yolumuz Belli. Yolumuz Bu Memlekete Güzel Şeyler Yapmak”

Başkan Seçer: “Bizim Yolumuz Belli. Yolumuz Bu Memlekete Güzel Şeyler Yapmak”

Başkan Seçer: “Bizim Yolumuz Belli. Yolumuz Bu Memlekete Güzel Şeyler Yapmak”


Esob Başkanı Dinçer, Ahilik Kültürü Haftası Dolayısıyla Başkan Seçer’i Ziyaret Etti

Başkan Seçer: “Esnaf, Emeği, Alın Terini, Ekmeği, Namusu, Şerefi, Dürüstlüğü, Saygıyı Bilen Bir Zümredir”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu yıl Mersin’de 26.’sı gerçekleştirilecek olan ‘Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni’ öncesinde, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ve ESOB yönetim kurulu üyelerini makamında ağırladı.

18 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan kutlama programına davet edilen Başkan Seçer, kutlamaya katılacağını belirtti ve ziyarette, geçmişi 12. yüzyıllara dayanan Ahilik geleneğinin yaşatılarak, gelecek nesillere aktarılmasının önemi üzerine sohbet edildi.

Seçer, Ahilik Haftası’nın felsefi ve manevi yönünün yanı sıra, esnafın yaşamış olduğu sıkıntılara da eğildiklerini ve bu konuda merkezi yönetime düşen görevleri aktararak, “Esnaf, emeği, alın terini, ekmeği, namusu, şerefi, dürüstlüğü, saygıyı bilen bir zümredir. Sabah kalkıyor, Ya Allah, Ya Bismillah diyor, dükkanını açıyor, rızkına geliyor. Bunlar çok önemli. Ben de esnaflığı bildiğim, arasta çocuğu olduğum için keyif alıyorum. Sizlere hizmet etmek benim için çok güzel bir durum. Bizim yolumuz belli. Yolumuz bu memlekete güzel şeyler yapmak, güzel anılmak. Etkinlikte olacağız” dedi.

Mersin’de bu yıl 26.’sı gerçekleştirilecek olan ‘Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni’ öncesinde, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ve ESOB yönetim kurulu üyeleri Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. 

Dinçer, 18 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan kutlama programına Başkan Seçer’i davet etti ve Seçer de programa katılacağının bilgisini verdi. 

Başkan Seçer: “Ahilik, bu kadim topraklara ait bir kültürel birikim”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ahilik kültürüyle büyüdüklerini ifade ederek, “Ahilik kültürü çok eskiye dayanıyor ve bu kadim topraklara ait bir kültürel birikim. Aslında yakın tarihe kadar da bu kültür, bu gelenek daha çok yaşanabiliyordu. Biz bu kültürle büyüdük. Benim hayatımda derin tesiri vardır” dedi.

“Ustamızdan o ahlakı, o terbiyeyi öğrendik”

Küçük yaşta bir ustanın yanına çırak olarak gidip, 5 yaşında kunduracı çıraklığına başladığını anlatan ve kendi yaşamından örnekler veren Seçer, “Gittik, ustamızdan o ahlakı, o terbiyeyi öğrendik. Ustamız dürüstse biz de dürüst olduk, ustamız yalancı bir adamsa, insanlara nezaketsizse biz de nezaketsiz bir adam olduk. Bir kalfam vardı, çok severdim, beni konserlere götürürdü. Erkek kardeşime onun ismini vermiştim. Şimdi de oğlumun ismi; Uğur. Böyle bir şey. Bu gelenek hakikaten böyle. O baban gibi oluyor, çalıştığın insanlar abin gibi oluyor. Benim ilk ustam annemin dayısıdır. Hala her bayram mutlaka giderim, yoksa telefonla ararım. Böyle bir gelenek” şeklinde konuştu.

“Bizim yolumuz belli. Yolumuz bu memlekete güzel şeyler yapmak”

Ahilik Haftası’nın felsefi ve manevi yönünün yanı sıra, esnafın yaşamış olduğu sıkıntılara da eğildiklerini ve bu konuda merkezi yönetime düşen görevleri aktaran Seçer, “Esnafımız önemli. Güncel sorunlarımız da var. İşin felsefî, manevi yönünden ziyade bir de maddi durumu var. Günümüzde esnafın yaşadığı sıkıntılar, zorluklar var. Burada merkezi yönetimin görevleri, benim görevlerim var. Ben çok önemsiyorum. Bunu sürekli söylüyorum. Hepinizi seviyorum. Esnaf, emeği, alın terini, ekmeği, namusu, şerefi, dürüstlüğü, saygıyı bilen bir zümredir. Sabah kalkıyor, Ya Allah, Ya Bismillah diyor, dükkanını açıyor, rızkına geliyor. Bunlar çok önemli. Ben de esnaflığı bildiğim, arasta çocuğu olduğum için keyif alıyorum. Sizlere hizmet etmek benim için çok güzel bir durum. Bizim yolumuz belli. Yolumuz bu memlekete hakikaten güzel şeyler yapmak, güzel anılmak. Etkinlikte olacağım. Orada da değerlendirmeler yapacağım. Hizmetlerimiz, beklentiler, verdiğimiz sözler var. İşte o çalışmaları aktaracağız. Yarın beraber olacağız” diye belirtti.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ise Ahilik Haftası ile ilgili Başkan Seçer’e bilgi vererek, “Teşkilatımızın 12. ve 13. yüzyıllardan başlayıp günümüze kadar gelen, insanı ele alıp, hem sanatıyla, hem ahlakıyla, hem ticaretiyle yetiştiren bir teşkilatın kıvılcımının yakıldığı günden bugüne, o kültürü gelecek nesillere aktarabilmek. Buradaki hedefimiz bu. Bizim bu kültürü sürekli gündemde tutmamızın amacı, insanın iyi meziyetlerinin, sanatının, ahlakının ortaya çıkarılması, ticari hayatta bir nebze de olsa dikkat çekmesi. Gelecek nesillere en azından bu kültürü biraz aktarabilmek amacıyla sizlerin de büyük destekleriyle bu haftayı sürekli kutlamaya çalışıp, bu güzel değerleri gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu güzel değerlerimizi en azından var olan esnafımıza biraz aktaralım, yarınlardaki esnaf olacak çıraklarımıza, meslek lisesi öğrencilerimize bunu biraz aktaralım diye bu haftayı kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36