Başkan Seçer Liderlik Akademisi’ne Katıldı

Başkan Seçer Liderlik Akademisi’ne Katıldı

Başkan Seçer Liderlik Akademisi’ne Katıldı


Seçer: “Mersin’e Yakışanı Yapmak İçin Gayret Ediyoruz”

Seçer: “Benim Değişimci, Dönüşümcü Ve Kapsayıcı Bir Lider Olmam Lazım”

Seçer: “Parayı Yöneten Beyin, İşletmeyi Yöneten Birikimdir”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirilen II. Liderlik Akademisi’ne katıldı. Mersin’i değişimci, dönüşümcü ve bir liderlik anlayışı ile yönetmek istediklerini belirten Seçer, “Benim değişimci, dönüşümcü, kapsayıcı, yönetici bir lider olarak, himayemde çalışanları kapsayan, kucaklayan, onlara aidiyet veren, onlara misyon katabilen ve iyi özelliklerini ortaya çıkarabilen bir lider hüviyetinde olmam lazım. Liyakatli kadrolarla çalışamazsanız sermaye olarak istediğiniz kadar güçlü olun bunun kıymeti harbiyesi yok. Parayı yöneten beyin, işletmeyi yöneten birikimdir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Mersin Üniversitesi ve diğer paydaşlar tarafından gerçekleştirilen II. Liderlik Akademisi’ne katıldı. Akademide konuşan Başkan Seçer, “Benim değişimci, dönüşümcü, kapsayıcı, yönetici bir lider olarak, himayemde çalışanları kapsayan, kucaklayan, onlara aidiyet veren, onlara misyon katabilen ve iyi özelliklerini ortaya çıkarabilen ve kabiliyetlerini ortaya çıkarmak için onlara yatırım yapan, öncülük eden bir lider hüviyetinde olmam lazım. Liyakatli kadrolarla çalışamazsanız sermaye olarak istediğiniz kadar güçlü olun bunun kıymeti harbiyesi yok. Parayı yöneten beyin, işletmeyi yöneten birikimdir” dedi.

“Liderlik akademisi değerli ve önemli bir toplantı”

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Türkiye genelindeki oda ve borsaların yanı sıra akademik camianın destekleri ile gerçekleştirilen Liderlik Akademisi’nde konuşan Başkan Seçer, Mersin’i yönetirken kapsayıcı, birleştirici ve bütünleştirici bir liderlik anlayışı ile hareket ettiğini ifade etti. Akademisyenlerle iş dünyasını bir araya getirmenin, bilgilerin ve deneyimlerin aktarılmasının son derece önemli olduğunu ifade eden Seçer,  kentin yararına olacak konularda, Mersin ortak paydası için tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde olacaklarını iletti.

İş dünyası ve akademik camianın bilgi birikimini birleştirerek, kentin yararına olacak konularda güç birliği yapmasının önemli olduğunu ifade eden Seçer, “Bu toplantı değerli ve önemli. Liderlik Akademisi kavramı altında birçok alanda değerlendirmeler olacak. Sahada analitik olarak öğrendiğimiz bazı konuların, bilimsel olarak da, teorik olarak da değerlendirilmesi önemlidir. Onun için akademisyenlerin, buradaki iş dünyasının temsilcilerine değerlendirmeler yapması, görüşlerini aktarması son derece öğretici. İş dünyasından siyasetin içine girmiş bir insan olarak bunun değerini biliyorum. Bu toplantılar umut ediyorum gelecek yıllarda yinelenecek” dedi.

“Mersin’e yakışanı yapmak için gayret ediyoruz”

Silifke ilçesine yönelik de bazı değerlendirmeler yapan Seçer, Silifke’nin önemli bir ekonomik, kültürel ve tarihi potansiyelinin olduğunu ifade ederek, “Silifke’nin ayrı bir yeri olduğunu görmek lazım. Silifke Ticaret ve Sanayi Odamız önemli birikimleri, deneyimleri olan bir oda. Bir anda ve parayla olmuyor. Birikimler kurumda yıllar içerisinde toplanıyor. O yüzden önemli bir kurum. Biz ekonomik olarak Silifke’yi önemsiyoruz. Buraya gözüm gibi baktığımı söyleyebilirim. Birçok şeyi görüyorum, hissediyorum. Burayla ilgili bazı kararlar alınırken yanlış yapmak istemiyoruz. Umut ediyorum sadece Silifkemiz’de değil yine kadim bir ilçemiz olan Tarsus’tan Anamur’a kadar her bölgede merkezi yönetimle uyum içerisinde buralara güzel yatırımlar yaparız. Arzumuz bu. Mersin çok müstesna, muazzam özellikleri olan bir il. Mersin’e çok şey yakışıyor. Biz de yakışanı yapmak için gayret ediyoruz” diye konuştu.

“Elimden geleni değil, her şeyi yapıyorum”

Başkan Seçer, Mersin’in potansiyelini açığa çıkarmak için siyasilerin huzuru tesis etmesi gerektiğini belirterek, “Siyasiler olarak dilimize dikkat etmemiz gerektiğini işaret eden bir dönemdeyiz. Bizim bu potansiyeli değerlendirebilmemiz için önce huzura ihtiyacımız var. Huzuru tesis etmemiz lazım. Ben belediye başkanı olarak buna dikkat ediyorum. Elimden geleni değil her şeyi yapmak istiyorum. Her türlü özveride, hoşgörüde bulunuyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin dönemsel sorunların dışında güçlü bir belediye olduğunu vurgulayan Seçer, “Hem ekonomik, insan kaynağı ve coğrafyanın kendine sağladığı avantaj olarak büyük ve güçlü bir belediyeyiz. Diğer büyükşehirlerle karşılaştırdığımız zaman gelirlerimiz iyi. Sürecin geçici olduğunu düşünüyorum. Rasyonel, akılcı bir yönetim anlayışıyla bunu çözeriz. Belediyemizi deneyimli bir anlayışla kamu kurumu olma hüviyetini unutmadan yönetiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Her alanda en iyisini yapmak isteriz”

Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan tüm bürokratların ve yöneticilerin etkili bir hizmet için lider özelliği göstermesi gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, “Benim değişimci, dönüşümcü, kapsayıcı yönetici bir lider yönetici konumunda olarak bürokratlarımızdan gelen bilgileri bir potada eritip, doğru bir sentez çıkarma özelliğimin olması lazım. Daire başkanlarımızdan müdürümüze, şeflerimizden işçimize kadar herkesin kendi görev alanı içerisinde kapsamlı bir liderlik vasfı içermesi gerekiyor. Her alanda en iyisini yapmak isteriz” dedi.

“Ülkemizin demokratik olgunluğa erişmesi için çalışıyoruz”

Seçer, donanımlı, pratik, alanında uzman bireyler yetiştirme konusunda üniversitelere ve özel sektöre önemli görevler düştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Önemli insan kaynağımız var ama en çok sıkıntı çektiğimiz alanların başında bu insan kaynağının bize sunduğu liyakat anlamındaki kalite ortalamasında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu görev üniversite-özel sektör işbirliğine bağlı. Bu sağlanamazsa benim belediyede yaşadığım sıkıntılar, tüm kurumlarda yaşanır. Demokratik olgunluk bir toplumun gelişmesi, hukuk devleti olması ve çağdaş medeniyet seviyesine erişmesi, uzun ve meşakkatli bir yol. Bizim yaşadığımız her olay bu yol üzerindeki aşılması gereken bir engel. Bu engeller aşıldığı zaman, ülkenin demokrasisinden ekonomisine, kültüründen sanatına, her şey daha da olgunlaşacak ve çok daha güzel noktalara geleceğiz. Bunun için çabalıyoruz ve hep beraber gerçekleştireceğiz.”

Konuşmaların ardından Vali Ali İhsan Su, Başkan Seçer’e plaket taktim etti. Panel, eğitim, koordinasyon toplantıları ile bilgi alışverişi sağlanan akademide, kişisel gelişim ve liderlik eğitimleri, eğitimde liderlik uygulamaları, liderlik ve yönetim, üniversite-sanayi işbirliği, etkileşim, iletişim, kişisel gelişim, motivasyon ve kurumlar arası işbirliği konuları ele alındı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36