MERSİN’DE BİR İLK: PEYZAJ MASTER PLANI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

MERSİN’DE BİR İLK: PEYZAJ MASTER PLANI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

MERSİN’DE BİR İLK: PEYZAJ MASTER PLANI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

 BÜYÜKŞEHİR, PEYZAJ MASTER PLANI İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Peyzaj Mimarları Odası Mersin ve Adana temsilcileri, ziraat mühendisleri, mimarlar, şehir plancıları ve Mersin Üniversitesi’nden yetkililer, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti. Görüşmede, Mersin’de iklim değişikliğine uygun, ekolojik sistemleri gözeten bir Peyzaj Master Planı’nın hayata geçirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Peyzaj Master Planı ile Mersin’in 10-20 yılının planlanabileceğini vurgulayan Başkan Seçer, “Mersin de çağdaş bir kent, modern bir kent.  En azından bizim böyle bir iddiamız var. Arzu ettiğimiz noktada değil ama daha iyi bir kent yaratacağız. Görüntüsüyle, düzeniyle, çağdaşlığı ile muazzam bir kent yaratma peşindeyiz. Dolayısıyla peyzajı önemsiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de yaygın olarak gerçekleştirilmeyen ve Mersin için bir ilk olacak Peyzaj Master Planı için düğmeye bastı. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Mersin’de peyzajla ilgili projeler geliştirilerek, yapılması gerekenler ile ilgili master plan hazırlanmasına yönelik çalışmaların bir an önce yapılması talimatı üzerine harekete geçen Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, ilgili tüm odaları bir araya getirdi. Başkan Seçer’in makamında gerçekleştirilen görüşmede, Mersin’de iklim değişikliğine uygun, ekolojik sistemleri gözeten, bilimsel açıdan irdelenecek bir Peyzaj Master Planı’nın hayata geçirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Başkan Seçer, peyzaja büyük önem verdiklerini, bu amaçla 10-20 yıllık bir planın büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Peyzajı önemsiyoruz”

Peyzaj Mimarları Odası Mersin ve Adana temsilcileri, ziraat mühendisleri, mimarlar, şehir plancıları ve Mersin Üniversitesi’nden yetkililer, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti. Peyzajın bir kent için çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Başlıklar içerisinde en üste koyduğum konuların bir tanesi şehrin peyzajı. Şehrin estetiği direkt vatandaşa dokunan bir olay. Her uygar insan düzenli bir şehirde, yeşilin daha hakim olduğu, görselliğin daha güzel olduğu, estetiğin daha güzel olduğu bir şehirde yaşamak ister. Mersin de çağdaş bir kent, modern bir kent.  En azından bizim böyle bir iddiamız var. Arzu ettiğimiz noktada değil ama daha iyi bir kent yaratacağız. Görüntüsüyle, düzeniyle, çağdaşlığı ile muazzam bir kent yaratma peşindeyiz. Dolayısıyla peyzajı önemsiyoruz” dedi.

“Vatandaşın da milyonlarca lirası böylece heba olmuş gitmiş”

Türkiye’nin en temel sorunlarından birinin yolsuzluk ve hırsızlık illeti olduğunu belirten Seçer, “Benim de en antipatik olduğum durum bu. Ben bu işe çok bozuluyorum, ateşim yükseliyor. Bakıyorum eski borçlara, milyonlarca lira dal, bitki, fidan, ot alımına, yaprak alımına gitmiş. Ben bu işi bilirim, bu işin yabancısı bir adam değilim. Bu canımı acıtan, inciten bir durum. Herkes gelmiş, bir akıl vermiş demek ki eski dönemde. Herkes buraya bir şeyler satmış, çiçek, fidan, ağaç adı altında. Vatandaşın da milyonlarca lirası böylece heba olmuş gitmiş. Görünen bir şey de yok ortada. Çok kötü değiliz peyzaj olarak ama iyi de değiliz bunu da kabul etmek lazım” diye konuştu.

Master Plan ile yol haritası belirlenecek

Seçer, Mersin’in iklim olarak muazzam peyzaj yaratmaya uygun bir yer olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Akdeniz iklimi yeterli yağış alamasak da fena değil. Su kaynaklarımız da rasyonel kullanırsak iyi, gayet güzel. İklim 12 ay bitkilerde yeşil aksamın gelişmesine uygun, muazzam bir yer. Bitki çeşitliliği de bu anlamda çok. Biz ne yaptığımızı bir kere bilelim. Bizim için ağaç mı önemli, çim mi önemli, begonvil mi ekeceğiz, menekşe mi ekeceğiz, leylak mı ekeceğiz? Bunları bilmeden bugüne kadar gelinmiş. Bundan sonra nereye ne yapacağımız belli olsun. Refüjlere ne yapacağız? Refüjlerde bu sistem devam edecek mi? Farklı bir format mı atacağız. Parklarımız ne olacak? Her taraf çim. Çimin inanılmaz bir su ihtiyacı var. Suyu da doğal olarak pompa sistemi ile yağmurlama sistemi ile yapmanız gerekiyor. Onun bir maliyeti var. Tartışmaya açık konular bunlar. Uzmanların tartışması lazım. Bir belediye başkanı her şeyi bilmek zorunda ama her şeyin uzmanı olmak durumunda değil.”

Seçer, “Yıllar sonra insanlar sizlere müteşekkir olur”

Mersin’de yapılacak peyzaj çalışmaları konusunda bir yol haritası olacak ve yaklaşık 20 yılın planlamasının düşünüldüğü Peyzaj Master Planı ile ilgili düşüncelerini ifade eden Seçer, “Bir plan yapalım, master planımız olsun. Nedir bizim amaçladığımız? En azından 10 yılın, 15 yılın, 20 yılın bir planı olsun. Ondan sonra da uygulamalarını yavaş yavaş yapalım. Master plan çerçevesinde nereye, ne yapacağımızı, hangi bölgede nasıl bir kent estetiğine uygun çalışma yapacağımızı ortaya çıkaralım istedim. Çok değerli odalarımız, tüm paydaşlarımızla beraber belediyemiz güzel bir master plan hazırlarız umut ediyorum. Yıllar sonra da insanlar sizlere müteşekkir olur. Burada da sizlerin emeği olur. Biz de bundan belediye başkanı olarak uygulayıcısı olduğunuz için de muazzam keyif alırız, insanların da memnuniyetini alırız” dedi.

Öncelik merkez 4 ilçede

Projenin öncelikli uygulama alanı ile ilgili görüşlerini belirten Seçer, “1. etap olarak merkez 4 ilçeyi alalım. Yoğun nüfusun yaşadığı yer burası. 1 milyon 800 bin nüfusun 1 milyonunun yaşadığı bölgedir burası. Tarsus’u da katılım bence. O zaman nüfusun yüzde 70’inin yaşadığı alanı yapmış oluruz. Diğer coğrafyamız, yüzde 30 nüfusun olduğu, dağlık olan coğrafya. Bizim 16 bin kilometre alanımız var. Batı Mersin’e doğru gittikçe metrekareye düşen insan sayısı ya da yerleşim alanları daralıyor. Bizim yoğun yerleşim alanlarımız bu coğrafya. Erdemli’yi de alabilirsiniz. Erdemli de yakın. Artık Mersin ile iç içe geçmiş. Bir de turizmin yoğun olduğu yerleri de düşünmek lazım. Silifke’ye kadar ulaştık, Silifke de alınabilir” diye konuştu.

“Sonbahara kadar merkezde ne yapacağımızı tespit etmemiz lazım”

Sonbahara kadar Mersin merkezde ne yapılacağının tespit edilmesi gerektiğini söyleyen Seçer, gelen konukların önerilerini not etti. Seçer, “Bizim hemen uygulamaya koymamız lazım. Bu sonbahara kadar Mersin merkezde ne yapacağımızı tespit etmemiz lazım. Hocam değerlendirmeler yaptı, ben de not aldım. Tabi bunlar mesleki konular. Ben de eksik kaldığım yönleri öğrenme adına not aldım ki hafızamı daha iyi yazayım diye. Bunlar biraz bu işlerden bilgi sahibi olan herkesin onaylayacağı hassasiyetler. Ben arzu ederim ki o niye aynı noktada bütün bu kriterlerin uygulandığı bir Master Plan, artık Mersin’e gelsin, olsun, bitsin. Benden sonra gelenler de bunun üzerinden çalışsın. Benim ilk 5 yıllık görev sürem boyunca ideal bir planı bitirme çabam olur ama ilk etapta en azından çok yoğun nüfusumun olduğu ve vatandaşa hoşça vakit geçirecekleri alanların yoğun olduğu merkezde bu işin bitmesi istiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36