banner47

Şefika Çam’dan Kadın Gözüyle Fotoğraf Sunumu

Şefika Çam’dan Kadın Gözüyle Fotoğraf Sunumu

Şefika Çam’dan Kadın Gözüyle Fotoğraf Sunumu
banner17

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, kadınların hayatın her alanında aktif rol almaları ve üretimlerini desteklemek amacıyla yaptığı çalışmalara her gün bir yenisini ekliyor.
Bu kapsamda kadınlar, Etkinlik Merkezi'nde düzenlenen fotoğraf sunumu ve söyleşi etkinliğinde buluştu. Şefika Çam'ın çektiği fotoğraflarla düzenlenen “Kadın Gözüyle Doğamız-Doğudan Esintiler” adlı fotoğraf sunumu ve söyleşi etkinliği büyük beğeni topladı.

Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, kadınlara yönelik hizmet verecek fotoğraf kursunun açılması yönünde çalışmalarına da başladı. Kayıt için başvuruların başladığı ve kadınların yoğun talep gösterdiği fotoğraf kursu, beş hafta sürecek.

Şefika Çam'ın fotoğraflarını beğeniyle izlediğini belirten Meral Seçer, başlatılan fotoğraf kursuna da değinerek, “Fotoğraf kursunun amacı, kadınlarımızın bir şeyler üretmesi. Şefika Hanım’ın gösterime sunduğu slayt da bir üretim” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, her geçen gün yeni çalışmalarla farklı hayatlara dokunmaya devam ederken, bu defa başlattığı “Kadınlara Özel Fotoğraf Kursu” ve “Kadın Gözüyle Doğamız-Doğudan Esintiler” adlı fotoğraf sunumu ve söyleşi etkinliği ile anlamlı bir çalışmaya daha imza attı.

Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, ayrıca kadınlara yönelik hizmet verecek fotoğraf kursunun açılması yönünde çalışmalarını da hızlandırarak, kurs için başvuru almaya başladı. Şefika Çam ve Rıfat Gürbüz'ün vereceği eğitimlerle beş hafta sürecek kadınlara özel fotoğraf kursuna yoğun başvuru sağlanırken, kadınlar bu defa Şefika Çam'ın Ardahan, Ağrı ve Kars'ta çektiği fotoğraflardan oluşan fotoğraf sunumu ve söyleşi etkinliğinde buluştu.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Adnan Menderes sahil şeridindeki Etkinlik Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in eşi Meral Seçer, “Fotoğraf kursunun amacı, kadınlarımızın bir şeyler üretmesi. Şefika Hanım’ın gösterime sunduğu slayt da bir üretim” dedi.

Çam, fotoğrafın ortak bir dil olduğunu vurguladı

Fotoğraf sunumuna Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kars'la ilgili bilgi vererek başlayan Şefika Çam, merkezinde Kars'ın olduğu ve Ardahan'la Ağrı'dan fotoğrafların da yer aldığı sunuma “Doğu'dan Esintiler” adını verdiğini söyledi. Sunumu hazırlarken Türkiye'deki bir coğrafyanın tanıtılmasında fotoğrafın gücüne duyduğu inançtan yola çıktığını dile getirirken, fotoğrafın ortak bir dil olduğuna da vurgu yaptı. Sunumun ardından yapılan söyleşide katılımcılarla soru-cevap şeklinde bir sohbet gerçekleşti.

“Ben de fotoğraf kursuna katılacağım”

Kadınların fotoğraf eğitimi ve deneyimiyle farklı bir bakış açısına sahip olmasını, aynı zamanda bir üretim sağlamasını amaçladıklarını belirten Meral Seçer, kendisinin de fotoğraf kursuna katılacağını belirterek, “Mersin’deki kadınlarımızın eve kapalı kalmaması, kentini tanıması, kurs sayesinde sıcak dostluklar edinmesi, kendine bir hobi oluşturması, yetenekleri olanların sanatçı olma yolunda ilerlemesi gibi hedeflerimiz var. Bunun da kadınlara başka bir bakış açısı yaratacağını düşündüğümüzden, fotoğraf kursunun faydalı olacağını düşünüyorum. Ben de bu kursa katılacağım” dedi.

Amatör ruh, emek ve bireysel çabasının güzel sonucu

Fotoğrafa ilgisi olduğunu, kursla birlikte duyguları yansıtmanın en iyi yollarından biri olan fotoğrafa dair kadınlarla birlikte donanım kazanmak istediğini ifade eden Seçer, Şefika Çam'ın sunumunu beğendiğini de belirterek şunları söyledi:

“Doğada gördüğüm, insanların duygularını hissettiğim anda çok güzel fotoğraflar yakalamak isterim. Şefika Hanım’ın yaptığı sunum da aslında amatör bir ruhla, emek vererek, kendi çabalarıyla ülkemizdeki bir coğrafyanın tanıtılması, turizme katkıda bulunmak istemesinden doğan bir proje. Bence gayet güzeldi. Belki daha da iyileştirilebilir, daha da iyi şeyler çıkar. Bunu ilerleyen zamanda göreceğiz.”

Kadınların çektiği fotoğraflarla sunum etkinlikleri devam edecek

Kadınlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirten Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu Sorumlusu Şerife Hasoğlu Dokucu ise, “Şefika Çam, bize Doğudan Esintiler adlı sunumunu yaptı. Fotoğraf kurslarına da başladık. Daha önce fotoğraf kursu almış, bu konuda deneyim kazanmış kadınlarımızın fotoğraf gösterilerini bundan sonra da düzenli aralıklarla burada sergilemeyi düşünüyoruz. Fotoğraf kursunun devamı sonucunda fotoğraf gezileri, fotoğraf yarışmaları, farkındalık arttırıcı ve kadınlarımıza sosyal hayatlarında çeşitlilik katan çalışmalar yapacağız. Ben bu çalışmaların Mersin’in kadınlarının hayatına renk getireceğini düşünüyorum. Bu çalışmayı daha önce Tarsus’ta yapmıştık. Tarsus’un kadınlarının yaşamında çok büyük bir fark yarattı. Ben çok umutluyum” dedi.

Kadınlar fotoğrafla kendilerini ifade edebilirler

banner55

Yoğun emekler sonucu hazırladığı sunumla izleyicilerin beğenisini kazanan Şefika Çam, kadınlarda umut ışığı yaktı. Çam, kadınların fotoğrafla kendilerini ifade edebileceklerini vurgulayarak, “Ben Doğu’da gördüklerimi bütün dünya görsün istiyorum. Bir kadın olarak insanlara iyi şeyler, güzel görseller sunmak istiyorum. Fotoğrafın bir iletişim kaynağı olduğunu düşünüyorum. Neyi nasıl sunarsanız insanlara, o şekilde karşılığını alırsınız. Bu anlamda tarihi ve güzellik yumağı olan Doğu’yu yansıtmaya çalıştım. Umarım etkili olmuş ve insanlara bu enerji geçmiştir. Sunumumdan sonra Doğu’yu görmek istediklerini söylediler, bu beni çok mutlu etti. Kadınlara mesajım şudur; hayatla ilgili anlatmak istedikleri, dertleri her ne ise fotoğrafla yansıtabilirler. Kurslara gelmeliler, Büyükşehir Belediyesi bu anlamda güzel bir çalışma yaptı” şeklinde konuştu.

banner18
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36

banner65