Boğsak Arkeolojik Yüzey Araştırma Toplantısı

Boğsak Arkeolojik Yüzey Araştırma Toplantısı

Boğsak Arkeolojik Yüzey Araştırma Toplantısı

Boğsak da yapılan arkeolojik kazılar ve kazı yaşamları  anlatıldı.

HABER: ATİKE CEYLAN KAÇAR

Toplantıya Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İlçe  Milli Eğitim Müdürü  Şerafettin Çiftçi, Silifke Müze Müdürü Ark. Nilgün Abdimanoğlu, Boğsak Arkeolojik Yüzey Araştırması Başkanı Doç. Dr. Sanat Tarihçisi Enes Kahriman Varinlioğlu, Ark. Ve Sanat Tarihçisi Hilal Küntüz, Sanat Tarihçisi Enes Kahriman  ve bir çok vatandaş katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Silifke Müze Müdürü Ark. Nilgün Abdimanoğlu yaptı.

Silifke Müze Müdürü Ark. Nilgün Abdimanoğlu “ Yaptığımız çalışma Silifke’de ilk olacak biz bunu çoğaltmayı da düşünüyoruz. Bölgemizde yaklaşık 300 tane sit alanımız olduğundan dolayı vatandaşlarımızda bu konularla ilgili bugüne kadar çok bilgilendirilmediğinden kaynaklı mevzuatı uygulamada  bir takım sorunlar yaşıyoruz.  Biz hiçbir arkadaşımızın hiç bir vatandaşımızın zor durumda kalmasını istemiyoruz onun için özellikle bölgede çalışan hocalarımızın yaptıkları çalışmaları sürerken birazcık daha mevzuat hakkında da sorumluluk alanımızdaki insanlarımızı bilgilendirmek için bu alandaki çalışmalarımızı bir start vermek istedik aslında birazcık da geç kaldık ama inşallah bundan sonraki çalışmalarımızı birazcık daha çoğaltmaya çalışcaz  biz de aslında yoğunluktan dolayı bu konuyla ilgilenemedik eğitim çalışmalarımızla onun için ilginizden ve katkınızdan dolayı öncelikle çok teşekkür ediyoruz . Hoş geldiniz tekrardan. “ dedi.

Boğsak Arkeolojik Yüzey Araştırması Başkanı Doç. Dr. Günder Varinlioğlu   konuşmasında Taşucu  körfezinin kıyılarını ve arka alanında yürütükleri çalışmalardan Boğsak ve Dana adaları üzerinde yaptıkları çalışmaları kısaca anlattı.

Ark ve Sanat Tarihçisi Hilal Küntüz Mimar Sinanın  Üniversitesi ile protokol imzalayan TC Silifke kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  Boğsak takı lojman ve parseli 10 yıllığına kiralamasını üzerine yapılan arkeoloji ve tanıtım merkezi kurma aşamalarını anlattı.

Sanat Tarihçisi Enes Kahriman Geç projenin  yaparken yaşamlarını , yaşadıkları zorlukları ve edindikleri deneyimleri anlattı.

Boğsak Arkeolojik Yüzey Araştırması Başkanı Doç. Dr. Günder Varinlioğlu “ Arazi çalışması bizim yaptığımız büyük çalışmanın bir parçası burada toplanan verileri biz İstanbul’a döndüğümüz zaman  bu malzeme üzerine çalışmaya yoğun biçimde devam ediyoruz. Biz ağırlıklı olarak 2010 yılından beri 2 adada çalıştık başka alanlarda da çalıştık bu projenin ortaya çıkışı büyük araştırma sorular dizisinden oluşuyor. Nitekim biz çıkan soruları yanıtlayarak buraya geldik önce Boğsak adasında çalıştık 2010 yılında başladık Dana adasında ilk 2011 yılında çalıştık ama yoğun çalışmamız 2016 yılından sonra devam etti.  Boğsak adası çok büyük değil 7 hektar büyüklüğünde sarp çorak hiç toprağı olmayan aslında bir kayalık araziden bahsediyoruz. Biz buraya adım attığımızda biliyorduk ki burada erken Bizans kalıntıları var. Ama ne var tam bilmiyorduk. Bizim çalışmalarımız ortaya çıkardı ki bu küçücük adada milattan sonra 4. yüzyılda bir yerleşim başlıyor. 7. yüz yıla kadar yoğun olarak yaşanıyor ama terk edilmiyor. 9-12. yüzyılları arasında tekrardan bir kıpırdanma görülüyor.  Adadan tek bir yazıt gelmiş biz bulmadık 1960’larda Silifke müzesine getirilmiş  bahçede duruyor zaten bu yazıtta yerin ismi  Asterya burada  kent gibi bir yerleşim yeri olduğunu söylüyor.  Evler, dükkanlar, depolar var ve 7 kilise var. 4. yüzyıl 9. yüz yıl arasında manastırda bekleye bileceğiniz her şey var.  Burada 7 kilise olmasının sebebi ise Hıristiyan inancına göre Azize Teklanın bir kayanın içine gömülüp kaybolduğu yer Ayetekla da burası Anayolunun an önemli haç merkezlerinden birisi bu nedenle buradaki küçücük ada haç hareketlerinden besleniyor o nedenle 7 kilise var.

Dana adası buradan biraz farklı Boğsak ta olan yerleşim yerleri burada da var biraz farklı olarak toprağı var ama kurak bir arazi. Burada araştırmalarımızdan anlaşılıyor ki taş ocakları vardır.  Burada incelediğimiz yerlerden anlaşılıyor ki Dana adası geniş alanlarla iletişim içindeymiş seramikler gitmiş gelmiş sadece eşyalar değil Hacı yapanlar  insanlar , askerler gitmiş gelmişler.

 Burada mermer  gibi inşatta kullanılan taşların ticareti yapılmakta  kıyılarda oluşan  mermer taşıma rampaları bunu açıklıyor yer yer çıkarılmak için başlanmış devamı gelmemiş yerler var. Kara ticaretinden daha az masraflı olan deniz ticaretiyle gerçekleşen alış verişler sayenin de bu ada gittikçe zenginleşmiş. Biz adanın şekillerini elle çizmenin yanında fotoğraflarını çekerek bilgisayar üzerinde adanın bir kopyasını yapa biliyoruz bir diğer yöntem isi Amerika’dan gelen hocalarımızla insansız bir hava aracıyla neredeyse adanın röntgenini çekiyoruz bu yöntemle toprak altında kalmış eserler hakkında da bilgi sahibi oluyoruz” dedi.

Ark ve Sanat Tarihçisi Hilal “ Biz Boğsak Müze araştırması olarak TC Silifke Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  izniyle Boğsak ilk okulunda kalıyoruz. Mimar Sinanın  Üniversitesi ile imzalanan  protokolde burada Boğsak arkeolojik yüzey araştırmasının eğitim araştırması için kuruldu. Buranın iki amacı olacak  konaklamamız için ve Boğsak araştırmalarında bize bir merkez  üst olarak  arkeoloji ve tanıtım merkezi kurmada yardımcı oluyor. Biz yazları burada konaklıyoruz Silifke Kaymakamlığı tarafından bizlere verilen seyyar tuvalet ve banyomuz var. Onunla uzun süredir geçiniyoruz oda olmasa yaşayamazdık.  Okul binası eski olduğu  kendimizce düzen kurmaya çalıştık. İlk okul sıraları üzerlerine kırılmış kapıları koyarak kendimize bir çalışma odası yaptık, Mersin Deniz Ticaret ve Sanayi odasının bu yıl verdiği yataklar ve klimayla çalışma koşullarımızı biraz daha iyileşti. Bina eski olduğu için yer yer kullanılmayan alanlar bulunmakta bu işi de Silifke Belediyesi üstlenerek kışın halledeceklerini söylediler.” Dedi.

Sanat Tarihçisi Enes Kahriman “ Arkadaşım ne koşullarda yaşadığımızı anlatı ama ben üstüne birkaç ekleme yapacağım. Bizler yüzey çalışmasına saat 3:30- 4:00 arası gidiyoruz kahvaltımızı yapmadan çıktığımız için arkadaşlarım sırayla plastik kaplara kahvaltılarımızı hazırlıyorlar. Adalara deriz yoluyla ulaşım olduğu için adaya giderken kahvaltımızı yapıyoruz. Ulaşımımız 1 saat bazen biraz fazla sürüyor. Adaya geldiğimizde yaşadığımız zorluklardan biri ise tekneden inmek oluyor. Tekneden indiniz diyelim bu seferde ada koşulları sizi zorluyor parçalanmış kayalar üzerlerinde yürümenizi zorlaştırıyor. Bazen de ada misafirleri  bizlere zorluk çıkarıyor.  Bunlar Anadolu engereği zehirli olduğu söyleniyor. Ve arılar bir süre özel kıyafetlerle çalışmalar yaptık. Kendimizce geliştirdiğimiz bir düzen var herkesin 1 veya 2 eşi oluyor ki gelişebilecek kazaları önleyelim çalışmalarımız saat 12:00- 12:30 a kadar sürüyor. Dönüşlerde yaşanan bir zorluklardan biri ise akıntılardan dolayı tekneyi çekmemiz gerekiyor. Okula geldiğimizde bizlerin üç ihtiyacı oluyor banyo, yemek ve uyku bu sene Mersin Deniz Ticaretinin bizlere gönderdiği yataklar ve su deposu bunları karşılamamızı sağladı. Eskiden banyo yapacağımızda su sorunu yaşardık su basınçlı akmazdı  aldığız bir aparatla bunu çözdük. Yemek konusuna gelirsek bizim grup 15-20 kişi ola biliyor. Bunun içinde sırayla yemek ve bulaşıkları hallediyoruz. Tabi bu biraz zor oluyor onca kişiye yemek hazırlanması ve yedikten sonra bulaşıkların su olmadığı için seyyar banyonun oraya hortum takarak yıkıyoruz. Ben bu kazı çalışmalarında çok şey öğrendim kalabalıkta yaşamanın zorlukları olduğu karar güzel yanları da var akşam yaptığımız sohbetlerde günün değerlendirmesini yaparken çok eğleniyoruz.” Dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36