Mersin’de su kalitesine anlık inceleme

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen altyapı yatırımları ve akıllı altyapı sistemleri ile suyun tüm değerleri ve geçtiği aşamalar 24 saat takip ediliyor.

Mersin’de su kalitesine anlık inceleme

Gezici Su Analiz Laboratuvarı Aracı ile de vatandaşların adreslerinde su analizleri yapılarak musluklara ulaştırılan suyun kalitesi korunuyor.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Mersin il sınırlarında halk sağlığını etkileyecek herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için yönetmelikler gereğince düzenli olarak su numuneleri almakta ve alınan su numunelerinde kontrol izleme ve bunların dışında birçok parametre çalışılmaktadır. Kontrol izleme parametreleri, suyun gerekli kriterlere uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla suyun kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesini ve aynı zamanda içme suyu arıtımının yapılması durumunda bu arıtımının etkili olup olmadığı hakkında düzenli bilgi sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu analizlerin sonuçları “TS EN ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar “ standardını sağlayan TÜRKAK Tarafından akredite olan ulusal/uluslararası geçerliliğe sahip, Merkez Su Analiz Laboratuvarı tarafından raporlanmakta ve gerektiğin de vatandaşlarımıza haber verilerek önlemler alınmaktadır.

Hayata geçirilen altyapı yatırımları ile Türkiye’nin en kaliteli sularından birini Mersinlilerin musluklarına ulaştıran MESKİ, Berdan Baraj Gölü’nün korunmasına yönelik faaliyetler, altyapı projeleri ve yüksek teknoloji arıtma tesisleri ile Türkiye’nin en kaliteli içme sularından birini Mersinlilerin musluklarına ulaştırıyor. Berdan Gölü’nden ve il genelindeki yeraltı ve yerüstü kaynaklarından vatandaşların musluklarına ulaşana dek suyun tüm değerleri ve geçtiği aşamalar 24 saat izleniyor. Şehrin su güvenliğinin sağlanması ve korunması açısından büyük bir öneme sahip olan Merkez Su Analiz Laboratuvarının yanı sıra MESKİ Makina parkına kazandırılan Gezici Su Analiz Laboratuvarı ile de vatandaşların adreslerinde ve kontrol noktalarında su analizleri yapılarak hem musluklara ulaştırılan suyun kalitesi korunuyor hem de sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında yeni çalışmalar için tespit yapmış oluyoruz.

‘ Hizmet ayağımıza geldi’

 MESKİ’nin hizmetlerinin vatandaşların ayağına gelmesinden dolayı teşekkürlerini belirten Toroslar İlçesi Akbelen Mahalle Muhtarı Şaban Cankatan, “MESKİ’nin mahallemizde içme suyu analizi yaparak bizleri bilgilendirmesi hizmetinden dolayı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz ve MESKİ Yetkililerine teşekkür ediyorum. Hizmetin ayağımıza gelmesinden dolayı son derece mutluyuz. “ şeklinde konuştu.

 

‘İçme suyumuzu kana kana içiyoruz”

 İçme suyu kalitesi ve gezici su analiz laboratuvarı aracı hizmetinde duyduğu memnuniyeti dile getiren vatandaşımız, “Benim çocuklarım Ankara da oturuyorlar, Ankara da hazır su içerler. İlk defa Mersin’in suyunu bayıla bayıla içtiler.  Misafirlerim ve hepimiz kana kana içiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

MESKİ Genel Müdürlüğümüzün mahallelerde, camilerde, okullarda yerinde yerin de içme suyu numuneleri almalarının bizleri son derece memnun  ettiğini ifade eden vatandaşımız,”  Gezici Su Analiz Laboratuvar aracını inceledik. İçerisinde bulunan ekipmanlarla su analizini gözümüzle gördük. Sularımızın kalitesinin takip edildiğini görmemize çok sevindik. Bizlere bu imkânı sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ve MESKİ Yetkililerine çok teşekkür ederiz” diye konuştu

 

‘Suyun Her anı İzleniyor’

MESKİ Genel Müdürlüğü’nden  yapılan açıklamada, “MESKİ olarak en önceliğimiz vatandaşlarımızın musluklarına ulaştırdığımız içme suyunun kalitesini koruyarak sürdürülebilirliği sağlamaktır. İçme suyuna yaptığımız önemli yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz alternatif içme suyu kaynağı projeleri ile musluklarından su içilebilen nadir şehirlerdeniz. Berdan Barajından ve çeşitli yeraltı-yerüstü kaynaklarından  temin edilen su, tüm değerleriyle musluklara ulaşana dek anlık olarak takip ediliyor. Söz konusu değerleri web sitemiz (www.meski.gov.tr) üzerinden su analiz raporları ve Su Kalitesi Uygulaması ile anlık olarak paylaşıyoruz. MESKİ olarak vatandaşlarımızın musluklarından güvenle içebilecekleri suyu ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz.

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36