Uluslararası Erdemli Sempozyumu 19 Nisan'da

Uluslararası Erdemli Sempozyumu 19 Nisan'da

Uluslararası Erdemli Sempozyumu 19 Nisan'da

 Mersin Üniversitesi ve Erdemli Belediyesinin işbirliği ile düzenlenecek olan ‘Uluslararası Erdemli Sempozyumu’ 19-21 Nisan tarihlerinde Erdemli Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Açılış konuşmaları ile başlayacak olan Sempozyumda 350 akademisyen sözlü sunum yapacak.  19-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Sempozyumun Mersin Üniversitesi Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda eş zamanlı bilimsel oturumlar ile devam edeceği bildirildi.

 

İlçede görev yapan gazeteciler ve haber ajanslarının temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, 19-21 Nisan tarihlerinde Erdemli Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ’Uluslararası Erdemli Sempozyumu’nun önemine değindi. Sempozyum paydaşlarından olan üniversitelerden akademisyen ve bilim adamlarının da katıldığı toplantıda, belediye olarak nitelikli kadrolarının olduğuna işaret eden Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, kenti 21.yüzyıla taşıyacak vizyoner yöneticilerinin de olduğuna değinerek, 19-21 Nisan tarihlerinde Erdemli Kültür Merkezi’nde ’Uluslararası Erdemli Sempozyumu’nun gerçekleşeceği bilgisini paylaştı.

 

Erdemli’nin hızla büyüyen ve gelişen bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini anlatan Başkan Tollu, Erdemli’de gerçekleştirilecek olan sempozyum kapsamında Akademisyen ve üst düzey bürokratların Erdemli’de olmasının kentin geleceği açısından son derece önemli bir durum olduğuna vurgu yaparak, Erdemli’yi bu anlamda ortak akılla yönettiklerinin en önemli işaretinin bu sempozyum olduğunu söyledi. Daha önce çalıştay olarak gerçekleştirilen programın sempozyuma dönüştürüldüğünü belirten Başkan Tollu, ‘Değerli akademisyenlerimiz ve bilim adamlarımız sempozyumumuzun uluslararası boyuta taşınması gerektiği konusunda bize salık verdi’ diyerek, ‘’bu kente dair kafasında zerre kadar birikimi olan herkesten biz faydalanmaya gayret ediyoruz. Bunu bir adım daha ileriye götürmek adına değerli akademisyen ve bilim adamlarımızdan da faydalanmak düşüncesiyle sempozyum düzenledik. İhtiyaçların çeşitlendiği kaynakların kıt olduğu bir süreç var dünyamızda. Biz bu kıt kaynaklarla Erdemli’mizi 21.yüzyıla nasıl taşıyabiliriz, Erdemli’de yaşayan insanlarımızın yaşam kalitesini nasıl arttırabiliriz, bu kentte yaşayan insanları huzurlu mutlu nasıl kılabiliriz, özellikle bu kentin ekonomik gidişatının nereye gideceğini, sosyal durumunun nereye nasıl taşınacağını,  bu kentin kültürel yapısının korunarak geleceğe nasıl taşınacağını ve birçok meselelerini bu sempozyumda Erdemli’ye dair her şeyi masaya yatıracağız’’ şeklinde konuştu.

 

Başkan Tollu şöyle devam etti; ‘’Erdemli ye gelen herkesin Erdemli’den daha da haz alacağını ekonomik ve sosyal anlamda daha da büyüyeceğini, belediyeciliğin deneme yanılma metodu ile yapılamayacağını, belediyeciliğin bir birikim işi olduğunu, bilgi işi olduğunu ve insanın doğumundan ölümüne kadar, insan fıtratına insan doğasına insan dokusuna uygun hizmetler ürettiğiniz zaman anlam bulacağını biliyoruz. El birliği ve gönül birliği ile yarınının daha güzel olacağını beyan ediyorum ve sempozyumumuza herkesi davet ediyorum.”

 

Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Murat Yakar yaptığı açıklamasında; ‘’Mersin Üniversitesi ve Erdemli Belediyesinin işbirliği ile ilk kez ve uluslararası kapsamda düzenlenen, Erdemli’nin gelişimi adına bilimsel ve yenilikçi yaklaşımların, vizyonel bakış açılarının ortaya konacağı ve kamu yararının gözetildiği proje temellerinin atılacağına inandığımız, ‘’Uluslararası Erdemli Sempozyumuna’’ ilgi duyan tüm halkımız davetlidir’’ dedi.

 

‘350 akademisyenin sözlü sunum yapacağı sempozyumda Gelişimini ve büyümesini sürdüren ilçenin, bugünü ve geleceği üzerinde düşünce üretilmesi ve değerlendirilmesi gereken birçok konunun olduğu düşünülmektedir’ diyen Prof.Dr. Yakar şöyle devam etti:

 ‘’Sempozyumumuz 19-21 Nisan 2018 tarihlerinde Erdemli Kültür Merkezi’nde açılış konuşmaları ile başlayacak ve Mersin Üniversitesi Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda eş zamanlı bilimsel oturumlar ile devam edecektir. 350 akademisyenin sözlü sunum yapacağı sempozyumda Planlama, Kentleşme ve İnşaat; Afetler ve Risk Yönetimi; Tarım ve Hayvancılık; Eğitim; Kentsel Dönüşüm; Sanayi ve Enerji; Sağlık ve Çevre; Turizm; ve daha birçok konu ele alınacaktır. Erdemli, Mersin İli’nin 6. büyük ilçesi olup, büyük ve derin tarihi, zengin kültürel birikimi, eşsiz doğal güzellikleri, yaylaları, ören yerleri ve önemli tarımsal olanakları ile ön plana çıkmaktadır. Gelişimini ve büyümesini sürdüren ilçenin, bugünü ve geleceği üzerinde düşünce üretilmesi ve değerlendirilmesi gereken birçok konunun olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla, alanında uzman akademisyenlerin Erdemli ile ilgili görüşlerinin tartışılacağı ve kamuoyu yararını gözeten proje önerilerinin sunulacağına inandığımız sempozyumumuz aynı zamanda gelecekte kurulabilecek bilim ve sanayi işbirliklerinin temellerinin atılacağı bir platform olacaktır. Sempozyumumuzun kentimize ve ilçemize faydalı olacağına inanıyor, söz konusu konulara ilgi duyan tüm kurum, kuruluş ve kişileri davet ediyor ve desteklerini bekliyoruz.’’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner36